Wycieczka do PKP Intercity

Dnia 14.04.2023 r. odbyła się wycieczka techniczna studentów kierunku Transport Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej do PKP Intercity S.A. w Warszawie.

Przedsiębiorstwo PKP Intercity S.A. jest obecnie największym przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Wycieczka była przeznaczona przede wszystkim dla studentów ostatniego roku studiów magisterskich profili: Transport kolejowy oraz Transport miejski, ale brali w niej również udział studenci z innych lat studiów. Jej celem było m. in.: zapoznanie studentów z realiami funkcjonowania dużej firmy transportowej, nawiązanie kontaktów w przedstawicielami przedsiębiorstwa, również w kontekście ewentualnej przyszłej pracy absolwentów, poznanie infrastruktury transportowej i taboru, oraz zaplecza technicznego.

Dla uczestników wycieczki PKP Intercity S. A. ufundowało darmowy przejazd na trasie Kraków – Warszawa i Warszawa – Kraków pociągiem Pendolino. Wizyta rozpoczęła się od uroczystego przywitania przybyłych w Centrali PKP Intercity S. A. w Warszawie przez Członka Zarządu Pana Krzysztof Świerczka oraz Ewę Boguszewską – Panią Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi w PKP Intercity S.A. Następnie odbyły się prezentacje poszczególnych Biur przedsiębiorstwa, w tym m. in.:

• Biura Marketingu – reprezentowanego przez Dyrektora Pana Marcina Skłodowskiego,
  • Biura Rozwoju Biznesu i Innowacji – reprezentowanego przez Dyrektora Pana Macieja Molickiego,
  • Biura Finansów i Rachunkowości – reprezentowanego przez Panią Kierownik Produktu Izabelę Błaszczyńską,
  • Biura Taboru – reprezentowanego przez Zastępcę Dyrektora Pana Adama Wawrzyniaka,
  • Biura Infrastruktury – reprezentowanego przez Dyrektora Projektu Pana Adama Rorata.

Ta część wizyty spotkała się z dużym zainteresowaniem studentów, a zwłaszcza fascynatów kolei, którzy mieli okazję do zadawania ciekawych i niejednokrotnie bardzo dociekliwych pytań. Następnie studenci zostali zaproszeni przez PKP Intercity S. A. na obiad w restauracji Wars WEST STATION.

Drugą, praktyczną częścią wyjazdu był przejazd i zwiedzanie Zakładu Centralnego PKP Intercity, w tym m. in.: hali HCP, w której realizowane jest sprawdzanie stanu podwozi wagonowych oraz wózków i zestawów kołowych, symulatora lokomotywy, w którym studenci mogli zapoznać się ze sposobami szkolenia maszynistów oraz samodzielnie „poprowadzić lokomotywę”, zwiedzić hale napraw i obsługi pojazdów trakcyjnych, obejrzeć ETZ i tory odjazdowe, poznać zasady przygotowania składu pociągu przed wyjazdem w trasę, porozmawiać z pracownikami technicznymi itd.

Dzięki sfinansowaniu kosztów dojazdu do Warszawy oraz doskonałej organizacji i zaangażowaniu przedstawicieli Gospodarza, czyli PKP Intercity S.A., wycieczka spotkała się z bardzo dużym zadowoleniem i zainteresowaniem studentów. Wyjazd zorganizował i przygotował dr inż. Waldemar Parkitny z Katedry Systemów Transportowych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.