U-MOB Guide

Co poniektórzy znają projekt UMOB, który realizowany jest w Katedrze Systemów Komunikacyjnych na naszej uczelni. Ostatnio ukazał się nowy „produkt” tego projektu, który dotyczy współpracy pomiędzy uczelnią a lokalnymi interesariuszami w kwestiach realizacji planów mobilności właśnie na uczelniach. „Przewodnik dotyczący współpracy pomiędzy uczelniami a lokalnymi interesariuszami” skierowany jest zarówno do osób zajmujących się na uczelni kwestiami mobilności studentów i pracowników oraz do lokalnych urzędników i jednostek miejskich, które za kwestii transportowe odpowiadają w mieście.  

Wiecie doskonale, że okresie poza pandemią (czyli mamy nadzieję już niedługo), uczelnie są ogromnymi generatorami ruchu, które mogą wpływać negatywnie na zatłoczenie motoryzacyjne w mieście, jeśli uczelnia nie posiada rozwiązań dla swoich studentów i pracowników związanych z ekologicznymi sposobami podróżowania!

 

Pomoc uczelni we wdrożeniu rozwiązań zrównoważonego transportu powinna pochodzić także ze strony lokalnych jednostek miejskich. Jednak taka współpraca może okazać się trudna z wielu względów. Ten przewodnik pokazuje jak sobie poradzić z tymi przeciwnościami i wskazuje gotowe rozwiązania jak taka współpraca powinna wyglądać. Przewodnik ten pokazuje także wiele studium przypadków, z których należy czerpać inspirację w kwestii współpracy i prowadzenia rozmów z interesariuszami.

 

Przewodnik ten przyda się zarówno studentom, ponieważ to oni są potencjalnymi interesariuszami w przyszłości oraz uczelni… zatem dla każdego coś się znajdzie – a to jest także jeden z elementów edukacji, który Katedra Systemów Transportowych wdraża podczas swoich zajęć ze studentami na kierunku Transport i Gospodarka Przestrzenna.

 

Przewodnik na razie dostępny w języku angielskim, ale już wkrótce będzie go można przeczytać po polsku. Zatem czytajcie i uczcie się !!!

Projekt U-MOB

Projekt UMOB – czyli Plany Mobilności na Uczelniach!!!!

Dla wszystkich zaprzyjaźnionych Uczelni, studentów i menadżerów mobilności…..

Proste wskazówki jak przygotować Plan Mobilności dla swojej Uczelni…. Przyda się w pracy zawodowej lub na przedmiotach związanych z Zarządzaniem Mobilnością!

Dołącz do SIECI UMOB… jako Uczelnia lub jednostka samorządowa…. Bądź ECO FRIENDLY jak inne uczelnie w Europie!

 

Zielona Uczelnia

Zielona Uczelnia….pod rożnymi względami, ale w projekcie UMOB główną rolę odgrywają kwestie transportowe i przyjazności dla środowiska. Przewodnik pod tytułem: „Zielone rozwiązania na uczelniach związane ze zrównoważoną mobilnością” to pakiet wiedzy i wskazówek, co uczelnie powinny zrobić, aby być bardziej ECO Friendly….. u Nas na Politechnice kilka z tych działań wdrożyliśmy… i szykujemy się na więcej ….!!! A może podpowiesz Nam, co chciałbyś, aby na Uczelni pojawiło się w kwestii zrównoważonej mobilności studentów?

Dokument możesz zobaczyć tutaj

Bariery we wdrażaniu planów mobilności

Wspominaliśmy już, że jednym z ciekawszych projektów na Politechnice Krakowskiej jest projekt UMOB dotyczący planów mobilności dla uczelni.  Jednak podczas przygotowania i wdrażania takich planów pojawia się wiele trudności – zwg na bariery polityczne, związane ze świadomością zrównoważonego transportu i finansowe.   Wychodząc naprzeciw tym potencjalnym problemom, partnerzy projektu UMOB, w tym nasi pracownicy z Katedry Systemów Transportowych, przygotowali raport pt.:” Bariery we wdrażaniu uniwersyteckich planów mobilności”. Dokument ważny nie tylko dla władz uczelni w całej Polsce, ale także dla Was – kto wie, czy ktoś z Was nie zasiądzie na wysokim stanowisko uczelniami i będzie decydował na „przyjazności ekologicznej” swojej uczelni?

            Link do dokumentu: https://u-mob.eu/barriers-report/