Wycieczka do zajezdni Nowa Huta

W ramach zajęć projektowych z przedmiotu Wprowadzenie do transportu, studenci I roku kierunku transport prowadzonego na Wydziale Inżynierii Lądowej mieli okazję odwiedzić zajezdnię tramwajową Nowa Huta.

Po omówieniu zasad poruszania się po zajezdni, pierwszym odwiedzonym miejscem była dyspozytornia, gdzie studenci zapoznali się ze schematem rozpoczęcia dnia pracy motorniczego. Następnie, studenci mieli okazję zobaczyć myjnię oraz magazyn w którym zaimplementowane zostały nowoczesne rozwiązania w składowaniu części zamiennych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również hala remontowa, gdzie można było zobaczyć budowę wózków tramwajowych oraz poznać ich rodzaje, a także obejrzeć sposób działania tokarki.

Kolejnym punktem wycieczki była hala tokarki podtorowej, w której uczestnicy dowiedzieli się o budowie koła tramwaju oraz rodzajach hamulców. Następnie udano się na plac postojowy, na którym zobaczyć można było odrestaurowane zabytkowe tramwaje oraz pierwsze wagony które trafiły do zajezdni.

Po wizycie w zajezdni, pojęcia takie jak „piasecznica” czy „przerywacz” nie mają przed studentami żadnych tajemnic! Dziękujemy MPK SA za umożliwienie wizyty oraz oprowadzenie po terenie zakładu z merytorycznym komentarzem przewodnika!